Vybíráte vhodnou manipulační techniku do svého skladu a přemýšlíte, co bude nejlepší pro přemisťování palet? Ideální řešení představuje paletový vozík. Není ale paleťák jako paleťák. V malém skladu si vystačíte se základním modelem, ale velký, extra vytížený provoz vyžaduje něco jiného. Poradíme, na co se při výběru zaměřit.
Paletový vozík = základní pomocník při logistických operacích
Paletový vozík představuje nejběžnější typ manipulační techniky, kterou využijete takřka u všech skladových a logistických operací. Hodí se na přepravu europalet, stavebních materiálů i výrobků na výrobní lince. Snadno díky němu přemístíte i poměrně těžký náklad na delší vzdálenost. Dopředu popřemýšlejte, co od paletového vozíku očekáváte.
- V jakém prostředí se budete s paletovým vozíkem pohybovat? Podle typu podlahy (hladká, hrbolatá) zvolíte materiál koleček.
- Jak těžká břemena budete převážet? Na základě toho určíte potřebnou nosnost vozíku.
- S jakými druhy palet/jak velkými břemeny potřebujete manipulovat? Tomu by měla odpovídat délka vidlic.
- Potřebujete zvedat náklad do výšky? Pro vyšší zdvih je vhodný nůžkový paletový vozík.
- Jak často a na jakou vzdálenost budete náklad převážet? Častější a delší manipulace vyžaduje kvalitnější vozík.
- Převážíte i drahé zboží? Kvalitnější vozík zajistí šetrnější manipulaci.
Pokud potřebujete břemena stohovat hlavně do výšky, poohlédněte se po vysokozdvižném vozíku. Základní paleťák slouží spíše k přemísťování nákladu z místa na místo.
TIP: Podívejte se také na to, jak vybrat rudl, který se neztratí v žádném provozu.
Jaký paletový vozík vybrat?
I u paletových vozíků si musíte pohlídat pár kritérií, podle kterých ho vyberete. Správný výběr je klíčový, neboť každá práce vyžaduje specifický typ vozíku. Při výběru vezměte v úvahu nejen aktuální, ale i budoucí potřeby svého provozu.
Manuální vs. elektrický paletový vozík
Ruční vozíky jsou cenově dostupnější, ale náročnější na ovládání, pro sporadické využití a menší sklady jsou však plně dostačující. Elektrické paletové vozíky jsou efektivnější, práce s ním jde rychleji a i obsluha je pohodlnější. Musíte ale počítat s tím, že si za něj připlatíte. Existují i poloelektrické paletové vozíky s elektrickým pojezdem a ručním zdvihem, které představují kompromis.
Kolečka na paletový vozík
Správný výběr koleček na paletovém vozíku rozhoduje o tom, jak se vám bude s paleťákem pracovat. Velikost a typ se odvíjí od typu podlahy. Kolečka na paletový vozík bývají jednoduchá nebo tandemová. Jednoduchá kolečka se hodí na rovné podlahy. Snadněji se s nimi zatáčí, na druhou stranu se rychleji opotřebovávají. Jednoduchá kolečka najdete v kombinaci s nájezdovým kolečkem na špičce vidlice, které pomáhá se zajížděním do palety. Tandemová neboli zdvojená kolečka umožňují snadnější manipulaci s vozíkem při jízdě na nerovném povrchu a snižují bodové zatížení.
- Paletové vozíky s nylonovými koly jsou vhodné do skladů a na rovné podlahy. Mají nízký valivý odpor při rozjezdu a snadno se ovládají. Špatně ale snášení nečistoty (kovové špony v dílenských provozech) a nerovné podlahy (způsobují drncání vozíku a vyšší hluk).
- Paletové vozíky s gumovými koly patří mezi nejoblíbenější volbu, protože skvěle zvládají nerovnosti, tlumí nárazy a snižují hluk. Jejich nevýhodou může být zanechávání stop na podlaze a vyšší valivý odpor při rozjezdu paletového vozíku s těžkým nákladem.
- Paletové vozíky s polyuretanovými koly jsou nejodolnější vůči opotřebení a hodí se do náročných provozů. Polyuretanový běhoun jednak tlumí nárazy, ale je i dostatečně odolný a oproti pryžovým běhounům má i nižší valivý odpor, což oceníte především při manipulaci s těžším nákladem. Navíc je odolný vůči chemikáliím a nezanechává stopy na podlaze.
Nosnost a materiál
Běžné paletové vozíky mívají nosnost kolem 500 kg. Robustnější paletové vozíky zvládnou i 3tunový náklad. Maximální zatížení by nemělo přesáhnout 5 tun. Pokud převážíte extra těžká břemena, pohlídejte si také kvalitu hydrauliky.
Materiál, ze kterého se paletové vozíky vyrábí, hraje klíčovou roli v jeho odolnosti a životnosti. Setkáte se s galvanizovaným nebo také pozinkovaným vozíkem, který vyniká svou pevnou konstrukcí. Vysoce kvalitní jsou také nerezové paletové vozíky.
Rozměry paletového vozíku
Nejvíc vás bude zajímat délka vidlic. Klasické paletové vozíky disponují délkou vidlic 1 150 mm a jsou vhodné pro standardní europalety. Do provozů, kde se bojuje s nedostatkem místa, zvolte krátké paletové vozíky s délkou vidlic 800 mm. Využijete je například v nákladních automobilech, pro občasnou manipulaci europalet nebo pro manipulaci s paletami menších rozměrů. Existují i extra krátké vidlice v rozmezí 450 až 600 mm, ale s nimi nezvednete standardní europaletu. Jsou určené spíše pro lehčí a menší náklady. Pokud potřebujete přemístit velké břemena, sáhněte po dlouhém paletovém vozíku s prodlouženými vidlicemi (některé můžou mít až 2,5 m).
Kromě délky se zaměřte také na šířku vidlic, ta je ovlivněna atypicky širokým nebo naopak úzkým nákladem. Manipulujete s extra širokými náklady? Možná budete potřebovat paletový vozík s širšími vidlicemi (685 mm). Paletové vozíky s úzkými vidlicemi (406 mm) jsou ideální, když potřebujete přepravit náklad v omezeném prostoru.
Seznamte se se speciálními typy paleťáků
- Rychlozdvižný paletový vozík – nabízí rychlejší zdvih. Většinou se využívá pro lehčí břemena.
- Nůžkový paletový vozík – kombinuje vlastnosti klasických a vysokozdvižných vozíků.
- Vozík s brzdou – díky brzdovému systému se vám bude s vozíkem lépe manipulovat v různých podmínkách.
- Skládací vozík – je ideální pro ty, kteří potřebují flexibilitu a nemají moc místa na skladování. Hodí se pro stěhování či přepravu lehkých břemen.
- Vozík s váhou – nejenže vozík převeze náklad, ale zároveň ho i zváží.
- Vozík s tiskárnou a váhou – po zvážení můžete hned vytisknout štítek přímo na místě. Perfektní pro komerční využití.
Aby byla manipulace s paletovým vozíkem pohodlná, posviťte si také na ergonomii. Pogumované rukojeti lépe pohlcují vibrace. Některé modely mají v sobě zabudovaný asistovaný rozjezd, který pomáhá roztlačit těžký náklad.
Zjistěte, jaká manipulační technika se hodí do malých skladů i větších provozů.